Aktuality

Vznik 1. questu ve Veselí nad Moravou

Převzato z portálu Deník.cz

Veselí nad Moravou – Již přes sto padesát let ji hrají děti i dospělí ve Skotsku a Anglii, kde je známá jako letterboxing. 
V zámoří se stala díky partě nadšenců z amerického Vermontu populární coby questing. A hra, která má přinášet vzdělání i zábavu, si získává stále víc příznivců i ve Spojených státech. Questing neboli cesta za poznáním se dostává i do České republiky. Po Štramberku a Brnu přichází také na Slovácko. Konkrétně do Veselí nad Moravou, které je tak třetím městem v republice, kde začnou questy používat.

„S mapkou a místy veršovaným textem questu jsme postupovali městečkem od místa k místu a na každém z nich jsme získali indicie k tomu, abychom našli závěrečný poklad – razítko a knížku, do které jsme se mohli zapsat. Byly skryté v ptačí budce. Dozvěděli jsme se mnoho nového 
o historii obce Woodstock a skvěle jsme se pobavili. Podobně zábavným způsobem se při tvorbě questu učily i děti  – autoři questu," vzpomenula na své první setkání s questingem Blažena Hušková, která pochází z Oldřichova v Hájích na Liberecku. Questing do Veselí nad Moravou přinesla.

Sama se s touto hrou setkala před dvanácti lety na studijní cestě ve Woodstocku v Nové Anglii. Quest, který tehdy absolvovala, vytvořili žáci místní základní školy. Věnovali ho třem významným místním osobnostem – Lauranci Rockefellerovi, Georgi Perkinsi Marshovi a Fredericku Billingsovi.

Tvorbě této aktivity se naučila od jejích amerických autorů Delii Clark a Stevena Glazura. S Delií Clark ji u nás také letos začala rozšiřovat. To, jaký quest bude, podle Huškové vždy záleží především na jeho tvůrcích. „Místa musí souviset s tématem, které tvůrci pro quest vyberou. Mohou to být místa vcelku skrytá a nenápadná, nebo naopak místa se skvělými výhledy a dobře známá," popsala zásady tvorby Hušková.

Ve Veselí nad Moravou na questu spolupracovala s Veselským kulturním centrem, Vzdělávacím a informačním střediskem Bílé Karpaty, Baťovým kanálem, zástupci města i Kyjovského Slovácka.

Questing se ve Veselí rozjede na přelomu letošního a příštího roku. Souvisí totiž 
s otevřením Turistického informačního centra, které bude na Panském dvoře. Právě tam autoři trasy umístili výchozí bod putování.

„Jednotlivé zastávky z velké části procházejí bývalým historickým centrem města. Kromě Panského dvora se tak poutníci podívají například do kostela svaté Anny či na Bartolomějské náměstí," uvedl Juřena s tím, že tato místa tvůrci vybrali především pro jejich zajímavost či kvůli tomu, že se k nim pojí poutavá minulost.

„Mnohá z těchto míst jsou navíc z posledních let opravená," dodal Juřena. Centrum města ale nemusí být jediným místem, kudy quest povede. Podle ředitelky Vzdělávacího a informačního střediska Bílé Karpaty Marie Petrů je vize taková, že se z questu může vytvořit i cyklocesta či vodní cesta. „Veselí nabízí neuvěřitelné možnosti. Vše záleží na kreativitě a zájmu lidí. Pro vytvoření cesty stačí několik dní. Týden je ideální," uvedla Petrů. Podle ní je tato forma poznávání míst ideální například i pro školy, a to jak z Veselí nad Moravou, tak z okolí. „Questy jsou určené jak turistům, tak i školám. Mohou se podívat, jak vše funguje, a pak vytvořit něco podobného u nich v obci. Může je ale vytvořit i pedagog jako součást vlastivědy," vzkázala možná využití budoucím autorům zajímavých cest.

 • 30. 10. 2014
  Vyšla kniha Questing

  Nová kniha o questingu

   
  13. 9. 2014
  Tvorba questu v Karlovicích

  PO STAVBÁCH STOJÍCÍCH I ZBOŘENÝCH ZA KARLOVICKÝMI KOŘENY

   
  Všechny aktuality
 • leden 2022
  poútstčtsone
  27
  28
  29
  30
  31
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  Všechny akce
 • Actaea ― společnost pro přírodu a krajinu

  Zabýváme se udržitelným rozvojem na místní a regionální úrovni, informujeme veřejnost a prodíme osvětu v oblasti udržitelného rozvoje, ochrany přírodního a kulturního dědictví, ochrany krajiny a životního prostředí a zabýváme se environmentální výchovou, vzdělávánm a osvětou.

 • Pomáháme lidem, aby chránili a zlepšovali svoje životní prostředí.

  Jsme nejvýznamnější českou nadací podporující projekty udržitelného rozvoje.