Aktuality

Na výletech letos budeme hledat Questy. Tři jsou i na Špilberku

Převzato z webu http://www.centrumnews.cz/

Zima se vzdala a počasí letos o něco dříve přeje jarním výletům. Neseďte doma a dopřejte si pěkný víkend s mnoha zážitky. Především pro rodiny s dětmi na dovolené a na výletech se letos v Česku spouští projekt „Na značky, na venkov,“ který spočívá v takzvaném Questingu, česky hledačce.
foto_str-_16_poklad2.jpg
Poklad hry Questing najdou hráči v informačním centru na Špilberku. Absolvovat tam mohou tři odlišné hry. Foto: CENTRUM news / Gabriela Peringerová

Asociace regionálních značek společně s projektem Prázdniny na venkově tím cílí na svoje produkty a zároveň se snaží přitáhnout turisty k většímu a interaktivnímu zájmu o české regiony. „Chceme přibližovat přírodní a kulturní dědictví trochu jinak než jen pomocí naučných stezek a informačních panelů,“ uvedla Kateřina Kočí z Občanského sdružení Actaea.
Hra Questing pochází z USA, tradici má i v Anglii a Skotsku. Začátek hry spočívá v tom, že si turista vyzvedne pokyny na archu papíru nebo stáhne z internetu. Obdrží návod trasy a také místo pro vyplnění tajenky.  „Quest neboli „hledačka“ je poznávací trasa, která vás vede po jednotlivých zastaveních, kde hledáte indicie pro vyluštění tajenky a pokračování v cestě. Je popsaná na samostatném listu papíru obvykle prostřednictvím veršů. Když projdete celou trasu a získáte znění tajenky, která vás dovede k pokladu. Poklad obsahuje návštěvní knihu a razítko, které si orazíte do své cestovní knihy či sešitu. Může obsahovat fotky, průvodce po okolí, pohlednice, nebo různé drobnosti na výměnu,“ vysvětlila Kočí.
Questing je hra připomínající naši „honbu za pokladem“ nebo šipkovanou, případně polské „podchody“. Ve Skotsku a Anglii, kde má tradici více než 150 let, je známá jako letterboxing. Quest vede hráče po stálé trase, nabízí jim různé indicie a jejich správné rozluštění je nakonec dovede k „pokladu“. „Questy“ jsou trvalé a jejich tvorba je příležitostí pro zapojení veřejnosti - na jejich vzniku se obvykle podílejí školy, místní spolky, občanská sdružení. K tvorbě dobrého questu je třeba důkladně se seznámit s místním přírodním, kulturním a historickým dědictvím a tyto znalosti pak vtipně a kreativně využít. Questing je zábava a poučení současně a má význam nejen pro místní obyvatele, ale i jako turistická atraktivita. V Anglii a Skotsku je populární 150 let, v USA má dvacetiletou historii a jeho popularita stále roste.
Poklad může být podobný jako v geocachingu. Rozdíl je v tom, že zde je cílem samotná cesta a není potřeba žádných technologických pomůcek. „Na jednotlivých zastaveních se snažíme využít již existujících informací, tabulek či objektů,“ dodala Kočí. Poklady jsou zatím schované v infocentrech, ale nyní plánují tvůrci dát jeden v Podyjí do terénu a postupně v tomto trendu pokračovat. Například ve Spojených státech amerických je hledaček obrovské množství a mají pokladů v terénu většinu.
Primárně hledačky seznamují s venkovem, ale lze je udělat i ve městě nebo například jen v muzeu. Existující hledačky mohou lidé najít na internetových stránkách www.questing.cz. Zatím jich je 13 a tvůrci věří v to, že se postupně rozšíří živelně podobně jako geocaching. Chtějí, aby se všechny objevily na internetu na jednom místě, aby se k nim kdokoliv dostal.
foto_str-_16_poklad.jpg
Seznam míst, kde naleznete hledačky: Železné hory, Štramberk, Třeboň, Drakov, Mikulovice, Liberec, Křivoklát, Praha, Vrbno pod Pradědem, Český les, Mikulov, Slavonice, Špilberk.

Fotogalerie
 • 30. 10. 2014
  Vyšla kniha Questing

  Nová kniha o questingu

   
  13. 9. 2014
  Tvorba questu v Karlovicích

  PO STAVBÁCH STOJÍCÍCH I ZBOŘENÝCH ZA KARLOVICKÝMI KOŘENY

   
  Všechny aktuality
 • červenec 2021
  poútstčtsone
  28
  29
  30
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  Všechny akce
 • Actaea ― společnost pro přírodu a krajinu

  Zabýváme se udržitelným rozvojem na místní a regionální úrovni, informujeme veřejnost a prodíme osvětu v oblasti udržitelného rozvoje, ochrany přírodního a kulturního dědictví, ochrany krajiny a životního prostředí a zabýváme se environmentální výchovou, vzdělávánm a osvětou.

 • Pomáháme lidem, aby chránili a zlepšovali svoje životní prostředí.

  Jsme nejvýznamnější českou nadací podporující projekty udržitelného rozvoje.